Kui inimene veel ei tea 25. aastaselt, mida ta elus soovib, on mõistlik katsetada ja proovida uusi asju!
Ei saa ju soovida midagi, millest me ei tea. Et valutumalt elus edasi liikuda on abiks mõte või teadmine, et tegelikult ei oota meid keegi. See lugu on pühendatud minu tütrele ja noortele, kes ongi just sellises vanuses ja katsetavad alles, kas see või teine?
Lugu kirjutama hakates mõtlesin paljudele neile, kes rändama, õppima või tööle asunud kusagile võõrsile. Kindlasti on sellel teekonnal saatmas meid vahel äpardused ja üllatused, ka plaaniväline töö või õppimine.
Mis puutub õpitud erialasse või ülikooli diplomisse, siis seda ei tohiks üle tähtsustada. Pean pigem oluliseks seda, et inimene õpiks just seda, mis teda tegelikult köidab.
Mõned minu enda tutvusringkonnast on öelnud, et kui tahad heaks professionaaliks saada, siis peaks minema alustuseks New Yorki praktikale. “Sissemurdmine” sinna oleks tõeline väljakutse. Kui suudad seal ennast tõestada, siis võid loota juba mõnele edukamale töökohale.
See ei ole muidugi absoluutne tõde, et just sinna, ent paljud rändurid ja õppurid on arvanud, et see paik on hea “hüppelaud” kuhu iganes.
Tegelikult saame ju oma inspiratsiooni ikka päriselust: inimestest, vestlustest, eeskujudest ja sündmustest, mis meid ajendavad mõtlema ja tegutsema.
On inimesi, kes kannavad teatud isikuomadusi, mida väidetavalt õppida ei saa ja see aitab neid neid elus edasi, näiteks karismaatilisus.
Mõnel lihtsalt on see miski ja teisel ei ole. Ühed usuvad, et karisma on kaasa sündinud ja seda arendada ei saa.
Teised aga arvavad, et seda on võimalik arendada. Karismaatiline inimene on aga reeglina silmapaistvam.
Hästi lihtsas keeles – karisma on inimese võime mõjutada paljusid teisi inimesi. Ja inimeste mõjutamine on tugevalt seotud mitmete ametite-rollidega: õppimine, suhtlemine, juhtimine, müümine, esinemine, läbirääkimised jpt. Aga sellest ei tahtnud ma tegelikult rääkida.
Julgen arvata, et suurim mõjutaja meie elutee otsingutel ja õppimisel on edasiviiv uudishimu.
Uudishimu on rohi igavuse ja hirmu vastu.
Lugesin hiljuti ühte uuringut, mis avaldati 2016 novembris, kus USA Oregoni osariigi ülikoolis läbiviidud küsitlusel selgus, et inimesed, kelle isiksuse testides ilmnes arenenud uudishimu, olid osavamad otsustajad, õppurid, julgemad riskijad ning elus edasi liikujad.
Näiteks TÜ Kliinikumi anestesioloogia ja intensiivravi kliiniku juht ja õppejõud Joel Starkopf on välja toonud, et edukaid noori motiveerib näiteks raske arstitöö puhul puhas uudishimu. Lihtsas kontekstis on see huvi teada saada, kuidas asjad tegelikult on.
Paljud inimesed, kes elavad meie meelest põnevat ja kadestamisväärset elu on arvanud, et neid edasiviivateks jõududeks on olnud eeskätt uudishimu, avatud meel, soov pidevalt uusi teadmisi ja kogemusi saada. See on viinud neid omakorda pidevatele edasiõppimistele ja väga erinevatele tegemistele, valikutele, rännakutele ning otsimistele. Nii saame aimu iseendast ja avastamisväärsest elust meie ümber.
Olgem uudishimulikud!