> > > Kuidas tööandjalt palgatõusu küsida?

Millal viimati Sinu palka tõsteti? Millal Sa ise palgatõusu küsisid? Töötasust rääkimine ei pruugi Sinu jaoks olla just mugav ja meeldiv tegevus… Eestlasele omane tagasihoidlikkus ei räägi siin Sinu kasuks.

Rahast rääkimine üldisemalt polegi lääne kultuuris väga viisakas ja palganumbrid on Eestis pigem konfidentsiaalsed (töökuulutustel on väga harva kirjas töötasu suurus). Erandiks on siinkohal muidugi avalik sektor, mille palgad on avalikud (rohkem infot leiad nt siit).

Kindel on aga see, et ühel hetkel Sa tunned, et soovid palgatõusu, edutamist või vastutuse muutmist. Sellises olukorras ei pruugi Sa veel olla piisavalt rahulolematu, et firmast lahkuda, kuid Sa ei ole ka rahulolev töötaja. Teavitad oma juhti, et soovid soovid temaga rääkida palgast! Kuidas edasi käituda ja soovitud palgatõusu saada?

1. Hangi üldinformatsiooni

Uuri välja, millised normid Sinu töövaldkonnas kehtivad, millised töötasud on standardiks. Selgita välja, millist palka Sinu haridustaseme, vastutuse, tööülesannete ja kogemustega inimestele makstakse. Arvesta ka piirkonda, kus töötad (palgad on erinevad Tallinnas ja Kuressaares). Infot leiad internetist, ajakirjandusest, tuttavatelt jm.

Üheks kasulikuks abimeheks on statistikaameti ostujõu kalkulaator, mis aitab jälgida raha ostujõu muutust ajas. Kuidas see Sind aitab?

“Oletame, et õpetajale pakutakse palgatõusuks 10% ning tema praegune kuupalk 500 eurot kehtib 2009. aastast. Kalkulaator näitab, et 2012. aastal on samaväärse ostujõuga summa 565 eurot. Niisiis 10%-line pakkumine (550 eurot) kipub pisut tarbijahindade keskmisest tõusust maha jääma.” – statistikaameti ajaveeb

2. Hangi spetsiifilist informatsiooni ettevõtte kohta, kus töötad

Kuidas kujuneb palgaeelarve Sinu ettevõttes? Kui tihti ja kuidas vaadatakse palgatasemed üle? Kas leidub dokumentatsioon, millele pääsed ligi ja kust seda infot teada saad?

Uuri palgatõusude kohta ka oma kolleegidelt (eeldab, et on usalduslik suhe). Kas keegi on saanud palgatõusu, millal, kuidas? Kuidas on Sinu ülemusel kombeks selliseid läbirääkimisi pidada ja milline on tema suhtumine töötasude suurusesse? Mõni juht lähtub põhimõttest, et kes ise ei küsi, see kohe kindlasti ei saa…

3. Kaardista oma saavutused ja tugevused

  • Mida oled isiklikult töös saavutanud?
  • Mis on muutunud paremaks Sinu ametiajal?
  • Millist väärtust lood meeskonnale, millised on Sinu tugevused?
  • Millised on numbrid ja objektiivsed näitajad? Näiteks müügitulemused, kiituste arv klientidelt…
  • Too välja oma pühendumuse määr (võib-olla oled väga lojaalne töötaja, kes juba aastaid ettevõttele truuks jäänud; oled koos ettevõttega elanud üle rasked ajad, kui tehti palgakärpeid jms).

Et vältida liigset uhkustamist ja “mina, mina, mina” tunde tekkimist võid ju ka juhilt küsida, kuidas tema Sind töötajana hindab, kui väärtusliku töötajana ta Sind näeb. Ütle, et soovid konkreetset tagasisidet oma tööle. Selle vastu, mida Sina talle ütled, on tal kerge vaielda, aga selle vastu, mida ta ise on Sinu kohta välja toonud, on tal juba tunduvalt raskem vastuargumente leida.

4. Otsusta, milleks oled valmis ja kas leidub alternatiiv

Otsusta, kas kavatsed ettevõttest lahkuda, kui Sulle palka juurde ei maksta. Kui jah, siis on mõistlik juba varakult uut töökohta otsima hakata, et oleks alternatiiv. Teiste ettevõtetega on ka sellepärast hea suhelda, et saaksid teada, kui palju nemad Sinule oleksid nõus maksma sama või sarnase töö eest. Võib-olla oled oma tänaste kogemuste ja teadmistega valmis hoopis paremale töökohale liikuma (nt teenindajast teenindusjuhiks), aga praeguses ettevõttes puudub selleks võimalus. Tööturul võib Sinu väärtus olla hoopis suurem, kui oskad hetkel hinnata! Samas võid leida kinnitust, et praegune ametikoht ja palk on väga head ning see aitab Sul rahulolematusega toime tulla.

Ole uue töökoha otsimisega siiski ettevaatlik, sest Eesti on väike ja värbajad ning personalijuhid käivad koos ühistel konverentsidel ning kunagi ei tea, kes on kelle kursavend või -õde. Info sellest, et soovid töökohta vahetada võib väga kiiresti jõuda Sinu ülemuse kõrva. Mõni juht võib selle peale ärrituda (peab Sind tänamatuks töötajaks), aga mõnele võib see just hea stiimul olla, et Sinu väärtus töötajana üle hinnata ning teha otsus, et ta tahab Sind oma meeskonnas edasi näha.

5. Esita juhile selge soov

  • Mõtle, kus oleks mugav läbirääkimisi pidada. Väldi suurt lauda, kus ülemus istub kõrges nahktoolis (oma võimutroonil). Ehk on hea minna koos välja lõunat sööma?
  • Ole konkreetne ja enesekindel, esita oma uus palgasoov (tee avapakkumine, mis on pisut kõrgem sellest, kui palju tegelikult tahad – tõenäoliselt hakkab juht sealt alla kauplema ning pisut kauplemisruumi ei tee Sulle paha).
  • Selgita juhile, kuidas selle soovini jõudsid. Seo oma soov uuringutega, mida Sa tegid punktides 1, 2 ja 3.
  • Talitse oma emotsioone, ära ole närviline, kartlik või kergesti vihastav – jää endale kindlaks. Ära ähvarda, suhtle rahumeelselt ja keskendu ühishuvidele.

6. Kuula hoolikalt juhi vastust

Ära hakka ise ette otsustama ja juhile sõnu suhu panema, stiilis:

“Ma tean küll, et praegu on rasked ajad ja tõmbame igalt poolt otsi kokku ja palgatõusu pole lootust saada, aga no ma igaks juhuks ikkagi mõtlesin küsida, et äkki leidub mingi võimalus… Oh mind rumalukest, oleksin võinud ju paremini teada, ma ise ka ei tea, miks ma nüüd äkki sellise jutuga välja tulin. Palun väga vabandust!”

Kuula rahulikult, mida Su juhil öelda on. Kui ta keeldub Sinu soovi rahuldamast, siis aruta, millised on palgatõusu võimalused lähitulevikus.

7. Sõlmi konkreetne kokkulepe

Kui ülemus on palgatõusuga päri ja olete selle suuruse osas otsusele jõudnud, siis uuri kas kokkulepe on vaja kirjalikult fikseerida. Leppige kokku ka ajagraafiku osas, millal palgatõus reaalsuseks saab. Loomulikult on Sinu huvides, et see juhtuks võimalikult ruttu.

Kui palgatõusu saavutamine ei õnnestu, siis võiksid jõuda konkreetse kokkuleppeni koostada plaan, kuidas on võimalik Sinu palka tulevikus tõsta (võib-olla sisaldab see mingeid muudatusi töövõime parandamiseks, aga kindlasti ei tohiks olla ainult ühepoolne nõue ülemuselt: “Tahad rohkem palka, siis tee rohkem lisamüüki!”).

Hea lugeja, kas Sinu palka on viimase aasta jooksul tõstetud? Kas pidid ise palgatõusu küsima või tõsteti niisama? Palun jaga kommentaarides oma kogemust ja kasulikke soovitusi-nippe, kuidas Sinul on õnnestunud palka juurde saada.

Allikad / täiendavat lugemist:
http://www.stat.ee/ostujou-kalkulaator
http://statistikaamet.wordpress.com/2012/09/27/ostujou-kalkulaator-aitab-jalgida-raha-ostujou-muutust/
Läbirääkimised (Lewicki & Hiam, 2007)
2014-03-08T13:03:14+02:00